אדריכלות ועיצוב פנים

בניית בית היא תהליך

לפעמים התהליך ארוך ולפעמים הוא מפחיד ודורש זמן, אנרגיות והחלטות.

אדריכל הוסמך לתכנן בית מאפס. ליצור יש מאין. הוא יודע לתכנן מבנה עבור מגרש ספציפי, להגיש תכניות להיתר בניה לעירייה, לדאוג שתקבלו היתר כזה. הוא מתכנן את השלד ודואג לקבל אישור ממהנדס ותכנית קונסטרוקציה. בנוסף, הוא אחראי על החלק החיצוני של המבנה – כיצד הוא נראה מבחוץ. אם אתם מתכננים לבנות, יש צורך לקחת שרותי אדריכל. כחלק מהכשרתם, ישנם אדריכלים הנותנים גם שרותי עיצוב פנים, אבל לא כולם עוסקים בזה בפועל.

ישנם שלושה סגנונות עיקריים באדריכלות ועיצוב פנים:
  1. הסגנון המודרני
  2. הסגנון הקלאסי
  3. הסגנון הכפרי
לכל סגנון מאפיינים מובהקים משלו ודרך משלו לייצר אווירה ולהעביר מסר עיצובי.
אדריכלות מודרנית היא סגנון אדריכלי שצמח בתחילת המאה ה-20. הסגנון המודרני מאופיין בעיצוב פונקציונלי, צורות מפושטות ושימוש בחומרים וטכנולוגיות חדשות. גם בפנים וגם בחוץ. בתים אלה פשוטים מבחינה גיאומטרית, רוב הגגות יהיו גגות שטוחים. בתים אלה אינם מתאפיינים בעיטורים, דקורציות ופרטים עמוסים. החומרים השכיחים בעיצוב בתים מודרניים הם בין היתר: בטון, פלדה וזכוכית, והשילובים ביניהם יוצרים משחק של טקסטורות ומפגשים מעניינים. רוב הבתים המודרניים ישתמשו בצבעים לבן – אפור – שחור על מנת לתת את תחושת הקו הנקי והסדר בעיניים.
כאשר רוצים לעצב בסגנון אדריכלות מודרני, חשוב לקחת בחשבון את האלמנטים הבאים:

פשטות: אדריכלות מודרנית מאופיינת בקווים נקיים וקישוט מינימלי עם דגש על פונקציונליות.

שימוש באור טבעי: בתים מודרניים כוללים לרוב חלונות גדולים כדי לאפשר לכמה שיותר אור טבעי להיכנס פנימה, וליצור חללים מוארים.

חיבור לטבע: חללים וחומרים המטשטשים את הגבול בין החוץ לפנים החלל, ויוצרים חיבור לטבע.

לוח צבעים נקי: בסגנון מודרני פלטת הצבעים ניטרלית, כאשר לבן, שחור ואפור הם הצבעים הנפוצים ביותר בשימוש.

שימוש בחומרים אלגנטיים ומודרניים כמו זכוכית, פלדה ובטון, ולעיתים גם חומרים טבעיים כמו עץ.
הסגנון הקלאסי לעומת הסגנון המודרני הינו סגנון עם ניחוח מהעבר הרחוק יותר, מהזמן של העת העתיקה (מצרים, יוון, רומא). אדריכלות זו נחשבת סמל לסימטריה, דיוק ופרופורציות, מרהיבות ומושלמות, תוך שילוב אלמנטים קישוטיים החוזרים על עצמם שוב ושוב במבנה.
אדריכלות ועיצוב פנים בסגנון הקלאסי לוקח אותנו למחוזות של עושר סגנוני ודקורטיביות בסגנון אירופאי. אנחנו יכולים למצוא בבתים קלאסיים אלמנטים קישוטיים כגון קרניזים, עמודים ודקורציות.
עיצוב הפנים הקלאסי גם הוא משדר עושר ויוקרה, תוך בחירת פריטים מתאימה. עם זאת, בית בסגנון קלאסי לא חייב להיות עמוס או מצועצע ויכול לשלב חללים מרווחים וניקיון ויזואלי יחד עם הקישוטיות וההדר המאפיינים את הסגנון הקלאסי.
הסגנון הכפרי משדר חמימות וביתיות יותר מכל סגנון אדריכלי אחר. הוא רומנטי, מדגיש את המרחב הנעים והזורם ועושה שימוש בפתחים גדולים ותאורה טבעית המציפה את החלל ומחמיאה לחומרים. נשאף להשקיף מהחלונות אל הגינה הירוקה או המרפסת מלאת הצמחיה שמעוצבת גם היא בגנון כפרי. ננסה תמיד להכניס את הטבע הביתה גם מבחינת חומרים מן הטבע, כגון אבנים מפירוק, אבן טבעית, קורות עץ, פרקט עץ, תקרת קורות חשופה, וכדומה. החומרים ופלטת הצבעים מחוברים לטבע ולאדמה.
גם הנגרות ייחודית ומלאת סגנון, שימוש בפיתוחים על גבי חזיתות שונות, דלתות אסם, תכנון נגרות המטבח והאחסון בבית יתנו עומק ודגש לסגנון הכפרי.
כאשר רוצים לעצב בסגנון כפרי, מומלץ לקחת בחשבון את האלמנטים הבאים:

פרקט עץ טבעי ברצפה: רצפת הפרקט מספקת מראה חמים ונעים אך לא רק, מעבר ליופי האינסופי שלה היא מספקת גם מבודד מעולה בין חום לקור כך שמלבד החמימות העיצובית, תרגישו את החמימות גם כשתדרכו עליה או תשבו עליה.

עץ: השילוב של עץ באלמנטים השונים בבית יקנה לו את החיבור הנכון, המרגיע והמאזן של הבית שלכם לטבע

קורות חשופות: אם יש לכם גג משופע מעץ ויש באפשרותכם להשאיר אותו חשוף הוא יהפוך לאלמנט שמכניס את המראה הכפרי והחמימות הייחודית שלא תצליחו לקבל באמצעות שום אלמנט אחר. ומה עושים במידה ואין לכם גג עץ?! התקנה של קורות עץ טבעיות בתקרת הבית יוסיפו לביתכם המון אופי ויופי.

טקסטיל: שילוב של טקסטיל יוסיף וייתן לחלל תחושה כפרית ונעימה. ספה, כורסא, כריות, שטיח ווילונות בצבעים רכים יכול להוסיף צבע לחלל.

הכנסת הטבע הביתה: שלבו שפע של ירוק וצמחייה בפנים ובחוץ.

מה היה לנו